close
متخصص ارتودنسی
بادرود رسانه
مدیر پایگاه پژوهشی ابیانه خبر داد: بازدید ۹۰ هزار گردشگر نوروزی از اماکن تاریخی ابیانه

گردشگر در ابیانه

نطنز- مدیر پایگاه پژوهشی ابیانه گفت: طی ۹ روز از تعطیلات نوروزی ۹۰ هزار گردشگر و مسافر از اماکن دیدنی و آثار تاریخی روستای ابیانه بازدید کردند.

سیداحمد نجیبی در گفتگو با خبرنگار ایمنا از شهرستان نطنز، با بیان اینکه از ابتدای تعطیلات نوروز تا پایان روز هفتم ۹۰ هزار گردشگر و مسافر از شهرهای مختف کشور از اماکن دیدنی و آثار تاریخی روستای ابیانه بازدید کردند، اظهار کرد: در این مدت تعداد ۳۰۰ تخت اقامتی و هتل های موجود در روستا به صورت کامل در اختیار مسافران و گردشگران نوروزی قرار گرفت.

مدیر پایگاه پژوهشی ابیانه با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ گردشگر خارجی از روستای ابیانه بازدید کرده اند، تصریح کرد: بالغ بر هفت هزار نفر از موزه مردم شناسی ابیانه دیدن کردند

.

نجیبی گفت: گردشگرانی که به ابیانه سفر کرده اند اغلب از کشورهای اروپا، آفریقا و آسیا از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان، مغرب، سوییس، دانمارک، روسیه، مالزی، نروژ، اسپانیا، سوئد، انگلیس، هنگ کنک، نیوزیلند، نروژ، چین، اتریش، استرالیا، بلژیک، مکزیک، هلند، ژاپن، پرو، اسلواکی، پرتغال و ویتنام بوده اند.

همچنین محمد عادلی، دهیار ابیانه به خبرنگار ایمنا گفت: در ایام تعطیلات نوروز با هماهنگی شورای روستا و همکاری مسئولان شهرستان با توجه به محدود بودن فضای رفت و آمد وسایل نقیله به داخل روستا، تعدادی مینی بوس جهت رفاه حال گردشگران و مسافران نوروزی در ورودی روستا در نظر گرفته شد که به صورت رایگان به اماکن و بناهای تاریخی و دیدنی روستا انتقال داده شدند.

به گزارش ایمنا، ویرانه قلعه های باستانی، بازمانده دو آتشکده از زمان ساسانیان، سه مسجد قدیمی و خانه هایی بازمانده از دوره صفویه تا قاجاریه، نمونه هایی از آثار کهن در این روستا است؛ در مسجد جامع ابیانه منبری را که در سال ۴۶۶ ه.ق و محرابی چوبی که در سال ۴۷۷ه.ق ساخته شده، می توان دید.

آستان مقدس امامزادگان یحیی و عیسی (ع)، مسجد حاجتگاه از دوره صفویه، آسیاب های آبی منتسب به دوران قبل از صفویه، مسجد جامع ابیانه با ۹۶۰ سال قدمت دارای منبر و محرابی چوبی با خط نوشته های کوفی به قدمت یک هزار سال از آثار ثبتی و دیدنی این روستا به شمار می رود.

چهارطاقی آتشکده هارپاک، آب انبار ناره، مسجد پرزله متعلق به عصر ایلخانی، ساباط ها، وجود ۱۵۰ در چوبی از جنس درخت گردو و چنار با قدمت ۶۰۰ تا ۸۰۰ ساله و خانه های چهارصفه را می توان  از دیگر آثار تاریخی روستای ابیانه برشمرد.

ابیانه یکی از روستاهای بسیار زیبا و خوش آب و هوای اصفهان با قدمت یک هزار و ۵۰۰ ساله  است که در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز و در دامنه کوه کرکس قرار دارد؛ شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا، آن را در شمار نمونه‏‌های کم نظیر دیدنی‏ های جهان درآورده است.

ابیانه به معنای بیدستان است و به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش در زمره استثنایی‌‏ترین روستاهای ایران به شمار آمده است.

روستای تاریخی ابیانه در مرداد ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۸۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است15 / 01 / 1397 نويسنده: رحمت اله کاملي ارسال نظر براي اين مطلب ()


منوي اصلي
آخرين مطالب ارسالي
آرشيو مطالب
پيوند ها
آمار سايت